Baza wiedzy

Miłośnicy coli zyją krócej...

Miliony ludzi na całym świecie pije coca colę, kultowy napój, popularny zwłaszcza wśród młodzieży. Jego reklamy zwykle przedstawiają scenki z grupą osób, którzy piją colę, by "być sobą" i cieszyć się młodością.  Zespół amerykańskich naukowców z Harvardu dowiódł tymczasem, że picie coli widocznie przyspiesza procesy starzenia.
Napój zaburza równowagę fosforanów w organizmie, co ma istotny wpływ na zachowanie zdrowia i młodości.
Za niezdrowe działanie coli odpowiada kwas fosforowy i jego pochodne, czyli substancje o odrdzewiającym działaniu.

W celu sprawdzenia, jak fosforany działają na organizm ssaków, Amerykanie przeprowadzili doświadczenie na myszach, które podzielono na trzy grupy.

 

 

 

 

 

 

Pierwszą pozbawiono genu o nazwie klotho, którego nieobecność powoduje wzrost zawartości fosforanów w organizmie powyżej bezpiecznych norm. Karmione normalnie gryzonie z tej grupy żyły od 8 do 15 tygodni. Myszy z drugiej grupy pozbawiono dwóch genów, klotho i NaPi2a - co sprawiło, że poziom pochodnych kwasu fosforowego w ich organizmie utrzymywał się w normie. Osobniki z tej grupy, karmione normalnie, żyły do 20 tygodni. Myszy z trzeciej grupy, podobnie jak z drugiej - pozbawiono obu wspomnianych genów, przez co ich organizmy powinny utrzymywać fosforany na bezpiecznym poziomie. Te myszy karmiono jednak pożywieniem z dużą zawartością fosforanów. Jak się okazało, gryzonie żyły maksymalnie do 15 tygodni, podobnie jak te z pierwszej grupy.Dowodzi to, że fosforany mają bardzo szkodliwy wpływ na organizm myszy. Zdaniem autorów badania analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku ludzi - kwas fosforowy jest toksyczny, a jego nadmiar w organizmie może skracać życie nawet o 25%. Co więcej, związki te mogą być przyczyną wielu chorób i komplikacji zdrowotnych. Powodują np. przewlekłe choroby nerek, zwapnienia żył, kłopoty z układem krwionośnym, a także atrofię, czyli uwiąd mięśni i skóry.

 

 

 

 

 

 

Konsekwencje picia coli są więc sprzeczne ze sprawnością i młodym wyglądem z jej reklam... Równowaga fosforanów w naszym organizmie ma istotny wpływ na zachowanie zdrowia i młodości, dlatego częste sięganie po napoje typu cola bynajmniej temu nie służy.

Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.