Baza wiedzy

Napoje light pod lupą

Słodkie, kolorowe napoje, w których cukier zastąpiono słodzikami są popularne wśród pewnej grupy konsumentów, zwłaszcza kobiet, które nieustannie "liczą kalorie".


W ich opinii nie zagrażają one sylwetce, ale czy są bezpieczne dla zdrowia?


Amerykańscy naukowcy sprawdzili, jaki faktycznie wpływ ma picie napojów lihgt na organizm człowieka. Wyniki prowadzonego przez ostatnie dziesięć lat badania nie są zachęcające. Mimo, że pijąc napoje bez cukru kalorii przyswajamy mniej, to i tak tyjemy i zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.


Okazuje się więc, że napoje określane jako dietetyczne w rzeczywistości niekorzystnie wpływają na naszą wagę.


Uczestnicy badania pili średnio dwa napoje light dziennie. Badacze zaobserwowali, że przytyli oni w tym okresie aż o 70% więcej niż ci, którzy nie pili ich w ogóle.


Za szkodkiwy wpływ picia napojów dietetycznych znaczną winę ponosi dodawany do nich aspartam. Słodzik ten już sam w sobie znacznie podwyższa poziom glukozy we krwi, co automatycznie podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy. Dodatkowo wzrasta on wskutek Wykazanego w analizach wzrostu wagi.

Co więcej, analiza oparta na wynikach badań 2564 Amerykanów wykazała też, że napoje light negatywnie wpływają też na układ krążenia. Jak się okazuje ryzyko problemów naczyniowych u pijacych je osób jest aż o 61% wyższe. U zwolenników tego typu napojów wyraźnie zwiększa się także odsetek zawałów serca i zatorów krążenia.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.