Baza wiedzy
Bestsellery
Wizerunek ciała w anoreksji i bulimi psychicznej

Anna Brytek-Matera, Adriana Rybicka-Klimczyk

Bestseller
33.90 PLN
Uzależnienie komputerowe Diagnoza, rozpowszechnianie, terapia

Andrzej Augustynek

Nowość
Bestseller
33.90 PLN
Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu

Andrzej Margasiński

Nowość
Bestseller
36.90 PLN
Seks, narkotyki i czekolada

Paul Martin

Nowość
Bestseller
37.90 PLN
Wolę umrzeć niż przytyć

Ira M. Sacker, Marc A. Zimmer

Bestseller
24.90 PLN
Szukaj
ok
Ostatnio na forum
 1. ANKIETA SAMOOKALECZANIE
  doooomi5  | 26.03.2015 16:40
 2. ankieta dotycząca...
  doooomi5  | 26.03.2015 16:39
 3. Cześć
  moniaTHC  | 25.03.2015 09:08
 4. Proszę o pomoc
  Iza1972  | 25.03.2015 08:37
 5. Najlepszy SKLEP na rynku!...
  andrzej108x  | 23.03.2015 23:30
 6. Kupie Sative
  royaldwarf  | 23.03.2015 12:06
 7. ważne niewydolność nerek
  qwer  | 23.03.2015 09:19
 8. nie wiem co robić
  pvnd_  | 22.03.2015 22:09
blogi statystyki
Już 152 osób założyło u nas bloga.
Napisaliście 237 notek
i komentarzy

Nie masz jeszcze swojego pamiętnika? Załóż go już teraz za darmo!

Uzależniające działanie luku stosowanego w leczeniu ADHD

Metylofenidat (MPH) to lek stymulujący z grupy fenetylamin, stosowany w leczeniu ADHD i narkolepsji oraz przy wyprowadzaniu z narkozy.Został on wprowadzony do lecznictwa w 1958 roku pod nazwą Ritalin, przez firmę Ciba.W Polsce dostępny jest w tabletkach 18, 36 i 54 mg o nazwie Concerta, w USA pigułki metylofenidatu występują pod pierwotną nazwą Ritalin, w dawkach 20 i 40mg.MPH stymuluje działanie ośrodkowego układu nerwowego, co uspokaja i wycisza osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.Stosowany jest w leczeniu zespołów otępiennych oraz narkolepsji, zatruciach także przy zatruciach narkotykami, lekami przeciwhistaminowymi, uspokajającymi bądź nasennymi. Metylofenidat hamuje łaknienie, dlatego w przeszłości podawany był również osobom otyłym. Stosuje się go w przypadku dzieci mającch trudności w nauce i w kontaktowaniu się z rówieśnikami, a także do znoszenia objawów zamroczenia i senności występujących przy zażywaniu leków antyalergicznych.
MPH pomaga w koncentracji na nauce i innych zajęciach, zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną oraz zdolności umysłowe, czyli np. kojarzenie i koncentrację.Wyniki naukowych badań świadczą, że terapeutyczna dawka leku zwiększa wrażliwość neuronów kory przedczołowej na impulsy przychodzące z tzw. hipokampa. Metylofenidat wzmacnia dominujące, ważne sygnały, natomiast wytłumia słabsze, które mogą działać rozpraszająco. Kora przedczołowa odpowiada za takie ważne funkcje jak podejmowanie decyzji, odporność na zakłócenia, kontrola impulsów, ocena efektów działań czy rozwój poczucia czasu i samoświadomości.Inna hipoteza zakłada, że MPH wpływa na poziom dopaminy w połączeniach synaptycznych.Dostępny w Polsce lek pod nazwą Concerta stosowany jest w terapii dzieci w wieku powyżej 6 lat i młodzieży ze stwierdzonym ADHD, razem z innymi formami leczenia tego zaburzenia.


Stosowanie leku musi odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalisty w dziedzinie zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.Z powodu swoich odurzających właściwości metylofenidat bywa nadużywany i może uzależniać. Jego palenie i wciąganie nosem wywołuje działanie narkotyczne, zbliżone do amfetaminy i kokainy. Przedawkowanie leku może nawet okazać się śmiertelne.Przyjmowanie leku niezgodnie z jego przeznaczeniem, czyli dla zabawy lub w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego jest niebezpieczne dla zdrowia.Metylofenidat u zdrowych osób może powodować uzależnienie. Udowodniono, że w mózgu, a dokładnie w jądrze półleżącym osób go stosujących zachodzą podobne zmiany do tych, które zachodzą pod wpływem narkotyków.

 


W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić następujące objawy:

 


- wymioty


- pobudzenie


- drżenie


- nasilone niekontrolowane ruchy


- skurcze mięśni, drgawki


- euforia


- przymglenie świadomości


- omamy


- nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca


- bóle głowy


- wysoka gorączka


- zaburzenia rytmu serca


- zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi


- rozszerzenie źrenic


- suchość błon śluzowych nosa i jamy ustnej

 


Zażywanie MPH bez pełnego potwierdzenia jego przydatności u poszczególnych pacjentów zagraża więc ich zdrowiu, a nawet życiu.
 

Copyright © 2008-2010 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.
Autoagresja