Pokolenie cyfromaniaków

Polskie dzieci należą do najczęściej korzystających z Internetu w Europie. Dzisiejsza młodzież nie wyobraża już sobie świata bez komputerów, Internetu, telefonów komórkowych i dostępnych za ich pomocą usług, takich jak serwis społecznościowy Nasza-klasa.pl.


 

 

 

 



Nowe pokolenie wyrosło z nowymi, cyfrowymi technologiami komunikacyjnymi i nie pamięta już świata analogu. Życie nastolatków podporządkowane jest dziś logice cyfrowych mediów.

 

 

 

 





Z obszernych, międzynarodowych badań Disneya „Pokolenie XD” wynika, że polskie dzieci w wieku 8–14 lat należą do najczęściej korzystających z Internetu w Europie. Aż 60% z nich deklaruje, że Internet i komputery są dla nich „tak ważne, że nie są w stanie wyobrazić sobie świata bez nich”. To najwyższy wskaźnik w Europie, dla porównania podobną opinię wyraziło jedynie 35% dzieci francuskich i 39% niemieckich.



 

 

 




W większości przypadków umiejętność korzystania z najnowszych technologii jest zjawiskiem pozytywnym i rozwijającym młode umysły. Dla polskich dzieci najcenniejszą wartością i zarazem najlepszą przepustką do bycia popularnym jest mądrość (tego zdania jest 39% z nich). Mniejsza ich część - 34% - stawia na rozmiar biustu lub mięśni czyli atrakcyjność fizyczną, a 32% - na osiągnięcia sportowe. Wciąż największym autorytetem u dzieci cieszą się rodzice, a nie jak możnaby było przypuszczać - sportowcy i popkulturowi celebryci.


 

 





Co ciekawe, internauci są aktywniejsi społecznie, politycznie, nawet sportowo niż osoby nie kożystające z tej technologii, a intensywne korzystanie z sieci sprzyja też rozwojowi kontaktów w świecie rzeczywistym. Dla 90% użytkowników portali społecznościowych służą one głównie do podtrzymywania kontaktów z osobami znanymi ze świata rzeczywistego.



 






Zanurzona w sieci i zrośnięta ze swymi gadżetami młodzież traktuje nowy cyfrowy wymiar przestrzeni w sposób zupełnie naturalny i oczywisty i nie wyobraża juz sobie bez niego życia. Okazuje się jednak, że telefony komórkowe, komunikatory internetowe, cyfrowe aparaty fotograficzne czy serwisy społecznościowe nie alienują, lecz przeciwnie - intensyfikują kontakty społeczne, także te "twarzą w twarz". Nowe media uzupełniają kontakty międzyludzkie i nasycają je nowymi znaczeniami, ale wbrew powszechnej opinii - nie zastępują bycia razem. Młodzi ludzie bardzo często współużytkują cyfrowe technologie, aby dać ujście swojej twórczej energii i pasjom.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.