Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Posłuchaj ekspertów i żyj nawet 10 lat dłużej...

dodano: Środa, 4 Lipiec 2012, 8:51:12

Ich zdaniem średnią życia Polaków można wydłużyć o kilka lat w stosunkowo krótkim czasie – nawet jednej dekady.






Kluczem do sukcesu w tym zakresie powinna być przede wszystkim poprawa działań prewencyjnych i leczenia chorób układu krążenia.






Podczas konferencji pt. „Jak poprawić zdrowie Polaków”, która odbyła się ostatnio w Warszawie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, specjaliści obalili mit, że działania prewencyjne przynoszą pozytywne efekty zdrowotne po wielu latach czy dekadach. Wyraźne zmniejszenie śmiertelności, będące ich skutkiem, można zaobserwować już po roku od ich wprowadzenia.






Jak dowodzą wyniki przykładowych badań, po roku po wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych odnotowano spadek hospitalizacji i umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych.






Podobny skutek wiąże się ze zmianą diety - wystarczy ograniczyć spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych i spożywać więcej tłuszczów roślinnych oraz owoców i warzyw, by znacznie zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej.





W ciągu ostatnich 20 lat średnia życia polskich mężczyzn wydłużyła się o 6 lat, a kobiet o 5,5 roku. W dużym stopniu miało to właśnie związek ze spadkiem umieralności z powodu chorób układu krążenia. Mimo to, polscy mężczyźni żyją ciągle o 5-6 lat krócej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. W przypadku kobiet różnice te są mniejsze, ale wciąż istotne.


 



Eksperci przypominają, że istnieje kilka podstawowych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. By dogonić inne europejskie kraje pod względem długości życia, należy eliminować:






- brak aktywności fizycznej



- zbyt kaloryczną dietę, bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans oraz cukier i sól



- palenie tytoniu



- nadużywanie alkoholu





Specjaliści zgodnie twierdzą, że należy podejmować działania, które będą miały wpływ na zmianę tych elementów stylu życia. To może zrobić każdy z nas...






W prewencji chorób układu krążenia bardzo ważną rolę odgrywają także regulacje prawne wprowadzane przez władze, np. zakaz palenia w miejscach publicznych, nakładanie wyższych podatków na producentów niezdrowej żywności, wyrobów tytoniowych czy alkoholi, jak również regulacje dotyczące reklamowania tych artykułów. Na poprawę zdrowia obywateli wpływ mają także dobre warunki sprzyjające uprawianiu sportu, czyli łatwy dostęp do boisk, ścieżek rowerowych itp.

177 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.