Promocja zdrowego trybu życia jako redukcja społecznych kosztów nadwagi i otyłości

Zła dieta i brak aktywności fizycznej znacznie zwiększają koszty ponoszone na leczenie chorób spowodowanych przez niezdrowy tryb życia.

 

 

 


Tryb życia aż w 56% odpowiada za nasze zdrowie, podczas gdy medycyna naprawcza - jedynie za 10-15%. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna nie tylko gwarantuje lepszą jakość życia i je wydłuża, ale też przynosi spore oszczędności dla budżetu państwa.

 

 

 



Tymczsem Polska zaliczana jest do krajów o wysokim odsetku osób z nadwagą i otyłością. Problem nadmiernych kilogramów dotyczy około 60% mężczyzn i około 50% kobiet w naszym kraju. Niestety należymy również do państw o niskim odsetku osób uprawiających jakąkowiek formę aktywności fizycznej. Na nadwagę lub otyłość cierpi 13% dzieci i młodzieży, a zaledwie 30% polskich nastolatków uczestniczy w zajęciach sportowych w czasie wolnym od zajęć. Odsetek osób aktywnych fizycznie zmniejsza się do zaledwie 5% w wieku dojrzałym.
 

 

 



Według angielskich naukowców utrzymywanie optymalnej wagi ma także duże znaczenie dla środowiska. Większa waga obniża bowiem sprawność organizmu, dlatego osoby z nadwagą bądź otyłe szybciej się męczą, a dla ułatwienia codziennego funkcjonowania znacznie częściej korzystają z samochodów lub innych mechanicznych urządzeń. Zbyt wysokie BMI  dużo bardziej zwiększa zatem zanieczyszczenie środowiska oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
 

 

 



Negatywne skutki nadwagi i otyłości dotyczą więc nie tylko poszczególnych osób nie dbających o prawidłową masę ciała. To problem zdrowotny, psychologiczny, społeczny, a także ekonomiczny.
 

 




U osób ze zmniejszoną wydolnością i obciążeniami związanymi z otyłością pogarsza się efektywność pracy, przez co zwiększa się absencja chorobowa i koszty farmakoterapii. Wzmozone koszty otyłości ponosi nie tylko budżet państwa, ale także poszczególni pracodawcy zatrudniający osoby otyłe. Utrzymanie dobrej formy pracowników powinno więc być priorytetem dla pracodawców, którzy chcą ograniczyć wzrost kosztów. W trosce o jakość zdrowia pracowników,a co za tym idzie - także własne portfele - powinni oni wdrażać w swoich firmach profilaktyczne programy promujące zdrowy tryb życia.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.