Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Wątpliwe korzyści ze spożywania żywności organicznej

dodano: Czwartek, 30 Lipiec 2009, 14:25:50

Zespół naukowców z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej przeprowadził studium z zakresu "Porównania składników odżywczych i innych substancji w żywności organicznej i produkowanej metodami konwencjonalnymi".

 

 



Analiza przedstwionych w nim danych dotyczy danych ze 162 artykułów naukowych opublikowanych pomiędzy 1 styczniem 1958 a 29 lutego 2008 roku, obejmujących wyniki 3558 badań porównawczych na temat zawartości składników odżywczych i innych substancji w żywności organicznej i konwencjonalnej.

 

 

 


Powyższe materiały zbadano najpierw pod kątem jakości wykonania badań oraz jasności sformułowanych w nich wniosków. Wzięto pod uwagę także składniki odżywcze oraz wykorzystane w nich metody laboratoryjne i statystyczne, jak również definicję tego, co uznano za żywność organiczną. Według autorów badania jedynie 55 artykułów spełniało wszystkie wyznaczone kryteria.
 

 

 

 


Ich analiza nie dostarczyła żadnego dowodu na to, że w roślinach produkowanych metodami organicznymi i konwencjonalnymi istnieją jakiekolwiek różnice w zawartości witaminy C, wapnia, fosforu, potasu, miedzi, żelaza, manganu, popiołu, białek, sodu, siarki, beta-karotenu, kwasowości, azotanów oraz nieprzyswajalnych węglowodorów.

 

 

 



Istotne różnice stwierdzono natomiast w poziomie niektórych minerałów (przykładowo w zbożach konwencjonalnych było więcej azotu, a w organicznych - magnezu i cynku), fitochemikaliów (było ich więcej w zbożu organicznym) oraz cukrów (również było ich więcej w zbożu organicznym).

 

 

 



Studium wykazało, iż badania nad produktami zwierzęcymi, takimi jak mięso, jaja, mleko czy jego przetwory prowadzone były na bardziej ograniczonej próbie. Mimo złej jakości tych badań, nie stwierdzono jednak żadnych różnic w ilości nasyconych, jednonasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregów n-3 i n-6, tłuszczów, azotu ani popiołu. Pewne różnice znaleziono jedynie w niektórych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych, kwasach tłuszczowych trans oraz innych kwasach tłuszczowych, których poziomy były znacząco wyższe w żywności pochodzącej od zwierząt hodowanych w warunkach organicznych. W przypadku, gdy wzięto pod uwagę tylko wyniki badań wysokiej jakości, jedynie poziom azotu był wyższy w zwierzęcej żywności organicznej.

 

 

 



Autorzy studium doszli do wniosku, iż wartość odżywcza produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących zarówno z gospodarstw organicznych, jak i konwencjonalnych jest porównywalna.
 

 

 



Ewentualnie występujące różnice najprawdopodobniej są skutkiem różnej jakości gleby oraz metod przetwarzania żywności, a nie sposobu produkcji żywności.

 

 

 


Nie znaleziono ponadto dowodów na to, by spożywanie żywności organicznej o większej zawartości składników odżywczych przynosiło jej konsumentom zdrowotne korzyści.

 

2275 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.