Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

Oksytocyna nowym lekiem na uzależnienie od alkoholu?

dodano: Wtorek, 16 Październik 2012, 8:22:03

Amerykańscy naukowcy wykazali, że oksytocyna może być pomocna w wychodzeniu z uzależnienia od alkoholu.

Pierwsze badania sprawdzające działanie tego hormonu wykonano na myszach. Potwierdziły one, że oksytocyna nie dopuszcza do wytworzenia tolerancji na alkohol, a u uzależnionych od alkoholu gryzoni ogranicza symptomy zespołu abstynencyjnego. Takie samo działanie stwierdzono u ludzi - podany im donosowo neuropeptyd dociera do mózgu i na niego oddziałuje.
Alkoholicy, którym podczas pierwszych 3 dni odtrucia podawano 2 dawki oksytocyny na dobę, mieli zdecydowanie lżejsze objawy zespołu absynencyjnego i odczuwali mniej alkoholowych zachcianek.
W kolejnym etapie leczenia, gdy symptomy zespołu odstawienia osiągają określony poziom, alkoholikom  podaje się zwykle lorazepam - lek o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym.
Jak się okazało, w przypadku pacjentów którzy przyjmowali wcześniej oksytocynę, do całkowitego odtrucia wystarczyła zdecydowanie mniejsza dawka lorazepamu.
Może być to przełom w leczeniu alkoholizmu, ponieważ choć lek ten ogranicza lęk i drgawki, to jednak wywołuje przyzwyczajenie fizyczne organizmu.

 

 

Więcej o wychodzeniu z alkoholizmu tu i tu.

82 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.