Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Czy Polska całkowicie wolna od tytoniu w 2030 roku jest możliwa?

dodano: Piątek, 5 Październik 2012, 9:47:25

Specjaliści uczestniczący w XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zapowiedzieli rozpoczęcie działań mających doprowadzić do całkowitego wyeliminowania palenia tytoniu wśród Polaków do 2030 roku.




Czy pójdziemy w ślady Australii czy Finlandii, które od wielu lat są liderami w obszarze skutecznej polityki antytytoniowej?





Władze Finlandii zapowiedziały delegalizację wyrobów tytoniowych do roku 2040. Z kolei rząd australijskiego stanu Tasmania zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2000 roku. Chce w ten sposób uniemożliwić dostęp do wyrobów tytoniowych kolejnym pokoleniom i wyrobić w nich świadomość, że są to produkty bardzo szkodliwe. Taka radykalna i innowacyjna forma prewencji ma skutecznie ograniczyć śmiertelność Australijczyków i sprawić, że kraj ten stanie się bezsprzecznym liderem w dziedzinie ochrony zdrowia swoich obywateli.





Polityka prozdrowotna na całym świecie od dawna zmierza do ograniczenia następstw używania tytoniu. Także wiele naszych rodzimych organizacji i środowisk prozdrowotnych popiera inicjatywę całkowitej delegalizacji wyrobów tytoniowych, uważając, iż jest to bardzo skuteczna metoda walki z chorobami odtytoniowymi.





Dziś Polska zmaga się z problemem przedwczesnej umieralności młodych dorosłych  i osób w średnim wieku, która jest związana właśnie z paleniem tytoniu. Z powodu palenia nadal aż co trzeci polski mężczyzna nie dożywa 65 roku...




Statystyki te mówią same za siebie - ograniczenie dostępności wyrobów tytoniowych i uwolnienie przestrzeni publicznej od dymu to działania konieczne.





Już jeden rok funkcjonowania zakazu palenia w Polsce wystarczył, by spadła liczba chorych trafiających do szpitali na choroby sercowo-naczyniowe. W ciągu ostatnich dwudziestu lat udało się zmniejszyć umieralność na pierwotne zawały serca aż o 30 tysięcy rocznie, z czego aż 20% wynika właśnie z ograniczenia palenia papierosów.





Czy Polska całkowicie wolna od tytoniu w 2030 roku jest możliwa? Tylko wtedy, gdy postulaty środowiska medycznego zostaną poparte konkretnymi działaniami polityków. Wystarzy wykorzystać w tym celu odpowiednie akty prawne, dzięki którym ograniczona zostanie dostępność produktów tytoniowych dla młodzieży, podwyższone zostaną podatki, zakazane reklamy wyrobów tytoniowych itd. Narzędzia te na całym świecie przynoszą ogromny pozytywny skutek.

92 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.