Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Polak w czasie wolnym - kanapowy leń

dodano: Poniedziałek, 9 Lipiec 2012, 11:31:19

Wyniki ogólnopolskiego badania NATPOL 2011, sprawdzającego poziom aktywności fizycznej Polaków ujawniły, jak małą wagę przywiązujemy do swojej kondycji fizycznej.






Ponad 50% dorosłych Polaków, czyli około 16 milionów w ogóle nie ćwiczy w czasie wolnym lub robi to bardzo rzadko. To duży błąd, gdyż brak ruchy zwiększa ryzyko chorób serca i innych schorzeń, takich jak cukrzyca czy niektóre nowotwory.






Badanie NATPOL 2011, czyli Ogólnopolskie Badanie Rozpowszechnienia Czynników Ryzyka Chorób Układu Krążenia objęło 2418 Polaków w wieku 18-79 lat. Dobrano ich losowo ze względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania, tak, by próba była reprezentatywna dla wszystkich mieszkańców kraju.






Analizowano trzy obszary aktywności fizycznej - w pracy zawodowej, aktywność komunikacyjną, czyli tą w czasie docierania do pracy czy szkoły oraz aktywność fizyczną w czasie wolnym, wykonywaną przez przynajmniej 30 minut bez przerwy.






Jak się okazało, 26% osób zawodowo aktywnych wykonuje ciężką pracę fizyczną. Najwięcej jest wśród nich mężczyzn mieszkających na wsi.






Zaledwie 18% dorosłych Polaków chodzi do pracy pieszo lub dojeżdża do niej rowerem, przy czym zajmuje im to przeważnie nie dłużej niż kwadrans. Niestety większość z nas dociera do pracy samochodem lub transportem publicznym.






Zdecydowana większość, bo aż 66% Polaków, tj. 19,6 milionów nie wykonuje aktywnego wysiłku związanego z przemieszczaniem się do lub z pracy czy szkoły. Najwięcej takich osób stanowią mieszkańcy dużych miast.






Wprawdzie dużej grupie - 60-70% osób zdarza się uprawiać aktywność fizyczną w czasie wolnym od pracy, jednak regularne ćwiczenia, tj. przynajmniej 2-3 razy w tygodniu przez więcej niż 30 minut wykonuje już tylko 48%, a codziennie lub przez 4-6 dni w tygodniu ćwiczy jeszcze mniej osób - zaledwie 32%.






Nie ulega jednak wątpliwościom, że nawet krótsza, trwająca 10-15 minut aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia i lepsza niż zupełny brak ruchu.






Co ciekawe, najmniejsza regularna aktywność fizyczna dotyczy w Polsce najmłodszych grup wiekowych - osób od 18 do 39 lat, natomiast najwyższa jest w najstarszej grupie wiekowej 60-79 lat.





Podsumowując - z naszą aktywnością fizyczną nie jest jeszcze najgorzej. W porównaniu z badaniami z lat 90-tych wypadamy pod tym względem znacznie korzystniej i obecnie aktywność fizyczna polskiego społeczeństwa nie odbiega tej występującej wśród mieszkańców większości krajów Europy Zachodniej.


 



Warto jednak postarać się poprawić te wyniki. Eksperci przypomniają, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko zgonu z różnych przyczyn. osoby, które w ciągu dnia siedzą przez co najmniej 11 godzin mają w najbliższych trzech latach o 40% wyższe ryzyko zgonu niż ludzie, którzy w pozycji siedzącej przebywają nie dłużej niż 4 godziny.

172 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.