Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem badaczy z Monell Center i Uniwersytetu Kiusiu komórki smakowe mogą być zaangażowane w regulowanie naszego apetytu w większym stopniu niż dotąd sądzono.
Amerykańsko-japoński zespół naukowców dowiódł, że endokannabinoidy oddziałują bezpośrednio na receptory smaku na języku, wzmagając wrażenie słodyczy.
Endokannabinoidy to powstające w mózgu i organach obwodowych substancje, które zwiększają apetyt i modulują receptory smaku na języku, zwiększając ich reakcję na słodycz.
Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów na myszach, podczas których badano ich reakcje behawioralne, neuronalne i komórkowe na słodkie bodźce, zarówno przed, jak i po podaniu endokannabinoidów. W każdym z tych przypadków zaobserwowano ich wzmocnienie. Nie stwierdzono natomiat podobnego działania endokannabinoidów w odniesieniu do bodźców kwaśnych, gorzkich czy słonych.
Wyniki te świadczą o tym, że endokannabinoidy selektywnie wzmagają słodycz, bezpośrednio oddziałując na językowe komórki smakowe. Zdaniem autorów badania modulacja reakcji na słodycz może być istotnym składnikiem roli układu endokannabinoidowego w regulacji odżywiania się.
Jak wiadomo, receptory słodkiego smaku znajdują się również w jelitach i trzustce, gdzie pomagają zarządzać procesem wchłaniania się składników odżywczych, wydzielania insuliny oraz metabolizmu energii. Jeśli w wyniku dalszych badań okaże się, że endokannabinoidy biorą również udział w modulowaniu reakcji trzustkowych i jelitowych receptorów słodyczy, da to szansę na opracowanie nowych metod terapii chorób metabolicznych, takich jak otyłość czy cukrzyca.