Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

Marihuana może powodować poważniejsze i bardziej długotrwałe szkody u osób młodych niż u dorosłych

dodano: Poniedziałek, 21 Grudzień 2009, 9:54:14

Z najnowszych badań, przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców i opublikowanych w piśmie "Neurobiology of Disease" wynika, że marihuana szkodzi niedojrzałym mózgom nastolatków bardziej niż sądzono do tej pory.

 

 

 


Już wcześniej zostało udowodnione, że codzienne palenie przez nastolatków marihuany często powoduje u nich depresję i stany lękowe. Pojawiały się też sugestie, że zmiany w mózgu wywołane przez ten narkotyk mogą mieć charakter nieodwracalny. 

 

 

 
Ostatnio zespół badaczy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie postanowił dokładniej zbadać, co może się dziać w mózgach dorastającej młodzieży palącej przewlekle marihuanę oraz to, czy jest ona bardziej narażona na zmiany neurologiczne wywoływane przez narkotyk.


 

 

 

 W tym celu przeprowadzili oni doświadczenie z udziałem dorastających oraz dorosłych szczurów. Codziennie, przez 20 kolejnych dni wszystkim gryzoniom podawano związek naśladujący działanie kanabinoidu - psychoaktywnego związku obecnego w konopiach indyjskich. Wpływa on na ten sam receptor kanabinoidowy (CB1), co znajdujący się w marihuanie składnik THC.

 

 

 

 

 Następnie szczury poddano testom oceniającym ich wrażliwość na bodźce o charakterze emocjonalnym. Rejestrowano jednocześnie aktywność neuronów wytwarzających serotoninę i noradrenalinę w ich mózgu. Pierwszy nauroprzekaźnik reguluje m.in. nastrój i emocje, natomiast ten drugi -  kontroluje reakcje na stres i zachowania lękowe.

 

 

 

 

 Jak się okazało, ciągłe zażywanie kanabinoidu w małych lub dużych dawkach wywoływało objawy podobne do tych występujących przy depresji u szczurów dorastających, ale nie u gryzoni w dorosłym wieku. Duże dawki tego związku u młodych zwierząt powodowały również skłonność do reagowania lękiem w nowych sytuacjach.

 

 

 

 
Zaobserwowno, że każda dawka kanabinoidu osłabiała u młodych gryzoni aktywność neuronów wydzielających serotoninę, a duża dawka pobudzała aktywność komórek nerwowych produkujących noradrenalinę.


 

 

 
Podobne efekty występują u ludzi - nastolatki, które regularnie palą marihuanę mają zmniejszona produkcję serotoniny w mózgu, co prowadzi do zaburzeń nastroju oraz nasiloną produkcję noradrenaliny, co zwiększa z kolei długotrwałą podatność na stres.


 

 

 

Zdaniem autorów badania wyniki powyższego studum sugerują, że regularne oddziaływanie na mózg kanbinoidów obecnych w marihuanie może powodować poważniejsze i bardziej długotrwałe szkody u osób młodych niż u dorosłych.

1888 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.