Przyjmowanie narkotyków w iniekcjach a zakażenia HIV w Polsce

Zagrożenie zakażeniem wirusem HIV w szczególny sposób dotyczy osób przyjmujących nielegalne środki odurzające drogą iniekcji. Zakażenie często przenosi się wśród osób używających wspólnych igieł i strzykawek do podawania sobie narkotyków, jeśli w grupie znajduje się osoba zakażona HIV. Często, przez długi okres czasu może byc ona nieświadoma tego faktu.

 

 W Polsce pierwsze zakażenia HIV wśród osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach rozpoznano w 1988 roku.

 

 Największą liczbę osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach, które wykonywały testy w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV zanotowano w roku 1992. Odsetek dodatnich wyników wśród nich wyniosł wówczas 4,0%.
 

 

 


Po roku 1999 liczba osób, podających „przyjmowanie narkotyków w iniekcjach” jako prawdopodobną drogę zakażenia HIV ulegała systematycznemu zmniejszeniu. Jednak pomimo faktu, że coraz mniej osób uzależnionych badało się w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV, to jednak odsetek wyników dodatnich stale rósł.

 

 
W początkowym okresie epidemii HIV/AIDS w Polsce osoby przyjmujące środki odurzające dożylnie stanowiły niecałe 65% zakażonych wirusem HIV. Przez wiele lat narkomani odurzający się przez iniekcje stanowili, obok dawców krwi, największą grupę wśród osób wykonujących testy w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV.

 

 Według danych zebranych przez Państwowy Zakładu Higieny, do końca listopada 2008 roku zakażenie wirusem HIV rozpoznano u 12 014 Polaków, wśród których przynajmniej 5 474 (czyli 45,6%) zakażeń związanych było z używaniem narkotyków. Odsetek osób zakażonych HIV w następstwie przyjmowania narkotyków w iniekcjach systematycznie się zmniejsza (w 2006 roku wynosił 51,1%), rośnie natomiast liczba osób zakażonych poprzez ryzykowne kontakty seksualne.

 

 

 


Jeśli taka osoba używa do każdej iniekcji sterylnej igły i strzykawki, a do przygotowywania wstrzykiwanej substancji czystych, nieużywanych przez innych przyborów, wówczas nie ma możliwości zakażenia się drobnoustrojami przenoszonymi przez krew, w tym HIV. Ale warto przy tym pamiętać, że HIV przenosi się także w kontaktach seksualnych, a w dobie HIV/AIDS nie ma już bezpiecznego seksu, jest tylko bezpieczniejszy!

Liczba osób przyjmujących narkotyków w iniekcjach, wykonujących testy w kierunku obecności przeciwciał anty-HIV i liczba oraz odsetek wyników dodatnich.

Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.