Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

"Ostatnie tchnienie konającego przemysłu tytoniowego" w Australii

dodano: Poniedziałek, 3 Grudzień 2012, 9:00:47

Australia jest pierwszym krajem, w którym wprowadzono całkowity zakaz umieszczania reklam na opakowaniach papierosów.
W myśl nowego prawa, które obowiązuje od 1 grudnia, producenci nie mogą umieszczać na opakowaniach papierosów nazw ani symboli swej marki. Zastąpiły je hasła oraz obrazki kampanii antynikotynowej i ostrzeżenia o szkodliwości palenia.
Ta planowana od kilku lat inicjatywa jest wyrazem troski władz Australii o zdrowie obywateli tego kraju. Każdego roku z powodu palenia papierosów umiera tam 15 tysięcy osób, a leczenie chorób wywołanych przez nałóg kosztuje rocznie państwo australijskie 31 miliardów dolarów. Zaostrzenie przepisów antynikotynowych, w połączeniu z wysoką akcyzą na wyroby tytoniowe ma powstrzymywać młodych ludzi od palenia i obniżyć te statystyki o 10% do roku 2018.
Zmniejszenie "wizualnej atrakcyjności" opakowań papierosów uzyskane zostało poprzez wprowadzenie obowiązkowych norm dotyczących ich wyglądu. Wszystkie opakowania muszą mieć określony, oliwkowy kolor, a informacja o nazwie danego gatunku musi być wydrukowana niewielkimi jednakowymi literkami. Obrazki ilustrujące szkodliwość tytoniu na froncie opakowania powinny zajmować 75% jego powierzchni, a na odwrocie - 90%.
Jak określiła australijska minister zdrowia Tanya Plibersek, nowe rozporządzenie jest "ostatnim tchnieniem konającego przemysłu". Opakowania papierosów dotychczas stanowiły ostatnie miejsce, na którym przemysł tytoniowy mógł reklamować w Australii swoje wyroby. Zakaz ich reklamowania w radio i telewizji ustanowiono w tym kraju już w 1967 roku, a w gazetach - w 1989 roku. Z kolei w 1992 roku wprowadzono zakaz reklamowania firm tytoniowych jako sponsorów zawodów sportowych i innych imprez.

 

 

Naruszenie nowego prawa dotyczącego opakowań papierosów będzie kosztować producenta ponad 100 milionów dolarów kary i zakaz dalszej produkcji.

30 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.