Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

dodano: Sobota, 1 Grudzień 2012, 10:45:19

Dziś, już po raz 25, obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Jej kształt - odwrócone V oznacza, iż jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.
Problem ten wciąż jest bardzo poważny - dane z ostatnich lat wcale nie wskazują na spadek liczby zakażeń w Unii Europejskiej. Tylko w 2011 roku na starym kontynencie wirusem HIV zaraziło się ponad 28 tysięcy osób. Co istotne, co trzeci zakażony HIV Europejczyk nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.
Na świecie zakażonych jest nim ponad 34 miliony osób, każdego dnia do tej grupy dołącza kolejne 7 tysięcy, z czego 800 to dzieci.
W Polsce każdego dnia statystycznie 3 osoby dowiadują się o fakcie zakażenia HIV. Są to zazwyczaj zakażenia, których można by uniknąć, stosując odpowiednią profilaktykę.
Wspólną cechą epidemii na całym świecie jest fakt, że HIV dotyka głównie osoby młode - tak tez jest w Polsce.
Generalnie największa częstotliwość zakażeń występuje wśród mężczyzn utrzymujących stosunki homoseksualne, wśród osób wstrzykujących sobie narkotyki oraz pochodzących z państw, gdzie występuje epidemia HIV.
Unia Europejska jest głównym donatorem Globalnego Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią. Dzięki niemu prawie 4 miliony osób z krajów rozwijających się otrzymało ratującą życie terapię. Jednak wciąż 7 milionów zakażonych nie ma dostępu do odpowiedniego leczenia. W niektórych europejskich regionach nie ma dostatecznej infrastruktury, ośrodków leczniczych, a także dostępu do badań i profilaktyki.

31 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.