Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

Dziś Dzień Zdrowego Śniadania!

dodano: Czwartek, 8 Listopad 2012, 10:46:41

To dobra okazja by przypomnieć, że wszyscy powinniśmy jeść śniadania - pierwszy posiłek dnia jest najważniejszy, zwłaszcza dla dzieci.
W celu propagowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych, Zakład Żywienia Instytutu Matki i Dziecka wraz z firmami: Danone, Lubella i Biedronka, utworzyły koalicję Partnerstwo dla Zdrowia. Wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego rozpoczęła ona drugą już edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. "Śniadanie daje moc", skierowanego do uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych.
Dziś, w Dniu Zdrowego Śniadania miała miejsce kulminacja kampanii. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowywały dla siebie wartościowe śniadanie w klasie, a przy okazji, w formie zabawy, poznawały zasady zdrowego żywienia opracowane przez ekspertów. Maluchy przekonały się, dlaczego warto każdego dnia przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie. Mogą też zgłosić się do konkursu na najlepszy reportaż z organizacji Dnia Zdrowego Śniadania.
Dlaczego pierwszy posiłek dnia jest tak ważny? Po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Skutek - złe oceny murowane... Taki stan upośledza bowiem funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu, wpływa zatem niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości.
Badania potwierdziły, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną.
W dobie epidemii nadwagi i otyłości bardzo ważne jest także to, że jedzenie śniadań zmniejsza ryzyko ich powstawania. Nieregularne jedzenie jest jednym z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Spożywanie porannych posiłków sprawia, że pula zasobów energetycznych w ciągu dnia jest rozłożona bardziej prawidłowo.

Te argumenty mówią same za siebie, jednak w Polsce ciągle rośnie odsetek dzieci i nastolatków niejedzących śniadań. Okazuje się, że co czwarte dziecko w wieku 6-11 lat nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Im starsi uczniowie, tym odsetek dzieci niejedzących śniadań jest wyższy - dotyczy to zwłaszcza dziewcząt.  Na czczo do szkoły wychodzi prawie co trzecia dziewczyna i co czwarty chłopiec w wieku 14 lat.
Statystyki pokazują, że 220 tysięcy uczniów polskich szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, a około 130 tysięcy jest niedożywionych. Dzieci np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania lub nie jedzą codziennie obiadu.

56 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.