Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Mężczyźni też płaczą. Męska depresja nie musi być tabu...

dodano: Środa, 7 Listopad 2012, 7:59:32

Wczoraj ruszyła kolejna odsłona antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA – tym razem akcja kierowana jest do mężczyzn.

Kampanię zainaugurowała wystawa fotograficzna w warszawskim metrze, prezentująca zdjęcia autorstwa Patryka Karbowskiego. Ich bohaterami są mężczyźni zamknięci w swoich pokojach, wpatrzeni w jeden punkt. Fotografie ukazują ich bezradność i samotność - obalają powszechne przekonanie mówiące, że mężczyzna zawsze musi być twardy, silny, nigdy nie może się załamywać, nie dotyka go cierpienie, nigdy nie choruje na depresję...

To mit. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Tegoroczna odsłona akcji skierowana jest do mężczyzn, którym często bardzo trudno jest się przyznać do uczuć, które towarzyszą tej chorobie – obniżonego nastroju, smutku, czy bezradności. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby trzeba ją leczyć.

Jak odróżnić zwykły zły nastrój od depresji? O chorobie świadczy nasilenie objawów, czas ich trwania, wpływ na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym oraz skuteczność leczenia farmakologicznego.

Zaburzenia depresyjne są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych na całym świecie - według WHO zajmują czwarte miejsce wśród tych najpoważniejszych. Średnio co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i wymaga specjalistycznego leczenia.
Ważnym elementem kampanii jest promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. Podczas trwania kampanii będzie on czynny od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 17.00 do 20.00. Dyżur pełnią psycholodzy i specjaliści ITAKI.
Wystawę fotograficzną pt. "Depresja oczami mężczyzny" można będzie zobaczyć przez cały listopad i grudzień w warszawskim metrze na stacjach Wilanów i Kabaty.

Szersze porady dla osób chorych na depresję, zagrożonych tą chorobą oraz ich rodzin i bliskich można natomiast znaleźć na stronie internetowej www.stopdepresji.pl. Jednym z jej elementów jest forum umożliwiające wymianę myśli między czytelnikami i zadanie pytania lekarzowi psychiatrze lub psychologowi. Ponadto na Facebooku utworzony został fan page ITAKI zawierający porady antydepresyjne.

W ramach kampanii mieszkańcy Warszawy będą mogli też bezpłatnie wysłuchać dwóch otwartych wykładów:
- pierwszy pt. "Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci" odbędzie się 13 listopada 2012, w godzinach 11.00- 12.30 - wygłosi go Iwona Wasil, Dyrektor projektów profilaktycznych i edukacyjnych

- drugi wykład pt. "Depresja i zaginięcia – z doświadczeń Fundacji ITAKA" odbędzie się 29 listopada 2012, w godzinach od 17.30 do 19.00, a poprowadzi go Aleksandra Andruszczak–Zin, Dyrektor Zespołu Pomocy Psychologicznej Fundacji ITAKA
Oba wykłady odbędą się w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy na pl. Konstytucji 4.
Ponadto w największych miastach w Polsce dystrybuowane będą ulotki i plakaty.

59 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.