Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

dodano: Środa, 10 Październik 2012, 8:46:27

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym roku odbywa się jego jubileuszowa 20-ta światowa edycja.
Z tej okazji lekarze będą alarmować, by nie bagatelizować problemów natury psychicznej. Warto wiedzieć, gdzie szukać fachowej pomocy i przede wszystkim nie wstydzić się po nią sięgnąć. Każdy może "ześwirować" albo mieć taki problem w rodzinie.
Według danych zebranych przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, na zaburzenia psychiczne cierpi blisko 12% światowej populacji. Problemy natury psychicznej dotyczą każdej narodowości, kultury, grupy wiekowej czy społecznej.
Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie ogólnego funkcjonowania - w rodzinie, w szkole czy pracy, a wielokrotnie są przyczyną samobójstw.
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2010 roku życie odebrało sobie 4087 Polaków - to o 185 osób więcej, niż w tym samym czasie zginęło w wypadkach drogowych... Nie wliczanych w to nieudanych prób samobójczych jest co roku od siedmiu do dziesięciu razy więcej niż samobójczych śmierci. Średnio, każdego dnia w Polsce samobójstwo popełnia 11 osób.
W związku z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, grupa badawcza CBOS przeprowadziła sondaż dotyczący kondycji psychicznej Polaków.
Okazuje się, że 70% respondentów stwierdziło, że warunki życia w naszym kraju są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Chodzi przede wszystkim o wysoki poziom bezrobocia, nadużywanie alkoholu i narkotyków, kryzysy rodzinne, ale też o biedę, złą jakość stosunków międzyludzkich, niepewność jutra czy zbyt szybkie tempo życia. Nieco mniej obawiamy się złych warunków mieszkaniowych, utrudnionego dostępu do usług medycznych, zagrożenia przestępczością, korupcji, nadmiernej swobody obyczajowej, hałasu i zanieczyszczenia środowiska.
Jak wynika z sondażu, 86% Polaków przynajmniej od czasu do czasu ogrania zdenerwowanie i rozdrażnienie, 71% odczuwa znużenie i zniechęcenie, a 68% ma poczucie bezradności. 58% przyznaje, że od czasu do czasu ogarnia ich wściekłość, a 54% twierdzi, że bywa w depresji. Około 6% miewa zaś myśli samobójcze.
Co ciekawe, mimo że Polacy powszechnie doznają negatywnych emocji, to zarazem aż 84% wyraża ogólną satysfakcję z własnego zdrowia psychicznego. 30% jest w tym względzie nawet bardzo "bardzo zadowolonych". Stan swego zdrowia psychicznego jako "taki sobie" określa 14%, a zaledwie 1% jest nim zaniepokojonych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-16 września na 985-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

88 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.