Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

13%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
50%
zdecydowanie nie
Uzależnienie od komputera jako oficjalna choroba psychiczna
dodano: Środa, 19 Marzec 2008, 6:28:38
Następne wydanie podręcznika obejmującego klasyfikację chorób kategorii DSM-IV przygotowywane na rok 2012 będzie zawierać uzależnienie od Internetu jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Publikacja ta zawiera zestawienie oficjalnych chorób psychicznych.
Już w przyszłym roku zostanie udostępniony jej szkic, w którym będzie można przeczytać o uzależnieniu od gier, cyberseksu oraz nałogowym wysyłaniu maili lub wiadomości, także za pomocą komunikatorów. Naukowcy wyróżniają dla takich zachowań typowe cechy uzależnienia, takie jak przymus ulegania zachciankom, rozwój tolerancji, wycofanie z realnego życia, zanik więzi z rzeczywistością, zaniedbywanie obowiązków itd. Stopniowo wycofują się z kontaktów społecznych innych niż wirtualne. W skrajnych przypadkach cybermaniacy gotowi są zaprzestać spełniania nawet swoich potrzeb fizjologicznych, niekiedy wręcz konieczna staje się hospitalizacja oraz kuracja lekami psychotropowymi.
Według ubiegłorocznych badań brytyjskich specjalistów od 5 do 10 % internatów to osoby uzależnione. Sporządzili oni portret psychologiczny typowego cybermaniaka, z którego wynikało, iż najczęściej są to wykształceni, introwertywni mężczyźni. Ostatnie badania wskują jednak, że często są to również kobiety w średnim wieku korzystające z komputerów w domu. Cechą łączącą wszystkich nałogowców jest to, iż używają oni komputerów do tych samych celów, o których mówi się w przypadku zależności od narkotyków czy alkoholu. Godziny w sieci stanowią dla nich ucieczkę od rzeczywistości.
Przeciwnicy takiej klasyfikacji twierdzą, iż wciąż przeprowadzono za mało badań oraz nie opracowano jasnych zasad diagnozowania uzależnienia. Niemniej jednak wiadomo już, że można się uzależnić od wszystkiego, co ma związek z komputerem, może to być sam akt pisania na klawiaturze, rozmowy przez komunikatory, zakupy w Sieci czy też granie w gry on - line.
3111 / 3125
Copyright © 2008-2020 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.